Borsa Nedir?

Son zamanlarda oldukça gündemde olan borsa nedir?

1

Borsa Nedir?

Ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların el değiştirdi kurumsal sektörleri borsa ismi verilmektedir. Genel olarak hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerleri de yine aynı şekilde borsa ismi verilmektedir. Alıcı, satıcı ve aracı kurum gibi elemanlar arasında el değiştiren enstrümanlar herhangi bir olmazsa borsadan söz edilememektedir. Bunun nedeni ise arz ve talep atmosferinin yaratılamayacak olmasından kaynaklanmaktadır, bu üçlü arasındaki işlemler belirli kurallara göre gerçekleşmesinden dolayı yüz yüze olunmasına da gerek bulunmamaktadır. İşlemler elektronik ortamda gerçekleşmekte ve alıcı ile satıcı birbirinin adına bilmeden ellerindeki enstrümanının alım satımını gerçekleştirmektedir. Fiziki bir buluşma olmadan gerçekleşen işlemlerde emirler borsa bünyesine bir havuzda toplanmaktadır.

Borsanın Kurumsal Kimlikleri

Emirler ve kriterler çerçevesinde eşleşen borsa da bu işletmeler olmadan emir de gerçekleşmemektedir. Satıcı ismi verilen kişi aynı hisseyi satmak için emir verdiğinde bu iki emir ile birbirine eşleşmesi gerekmektedir. Bu iki emir birbiriyle eşleştiği dönemde kişi hisseyi almış satıcı da satmış olmaktadır. Borsa bu işlemlerin belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştiği ve kurumsal yapısı bulunan bir sektördür. Borsaların kurumsal kimliklerinin olması her borsanın kendine özgü özelliği ve kuralı olmasından kaynaklanmaktadır. Borsanın birbirinden farklı özellikleri yer almakta ve gerekli işlem gören yatırım araçları açısından gerekse işlemleri yapılmış şekillerinden farklılıkları bulunmaktadır. Borsalara bir sektör ya da bir pazar açısından incelenmesi nedeni ise basit olmaktadır. Ticarete konu olan malların alınıp satıldığı bir atmosfer oluşmasından dolayı sektöre pazar gibi isimler verilmektedir.

Borsada Neden Yatırım Yapılmalı?

Kişilerin belirli bir gelirim bulunuyorsa ve geçimi zor farklı geçim alternatifleri aramaktadır, bunun için gelir artırma amaçları arasında borsa da kendini göstermektedir. Gelir artırma alternatifleri arasında yatırım yapmak ilk sıralarda yer alsa da internetten para kazanmak çeşitli girişimlerde kendi işine sahip olmak mevcut işi dışında uzman olunan alanlarda iki işler yapmak gibi farklı yollarla gelir artırılabilmektedir. İlgi duyulan alanlara ait olan ürünlerin gelecek fiyatları hakkında az çok bilgi sahibi kişiler arasında yer alıyorsanız bir çiftçinin ektiği buğdayı ne kadar fiyattan satılacağı borsa mantığı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.