Konut Kredisini Başkasına Devretme

7

Son dönemlerde kredili konut alışları ve satışları fazla olmakla birlikte kredi tüketicileri aldıkları kredi miktarlarında uzun yıllar ödenen bir kredi olması nedeniyle bazen bu borcu kaldıramamaktadır veya ödeyemez duruma gelmektedir. Böyle bir durumda ise kredi borcunun katlanan faizi ve diğer kalemleri altında ezilmemek veya evlerini ellerinden kaybetmemek için kredi borçlarını başkalarına devretmeyi isterler. Peki, konut kredisini başkasına devretme nasıl olacaktır?

Konut kredisi borcunu başkasına devretmek isteyenler kredili konutlarını bir başkasına satmak zorundadır. Kredili evlerin sayışında genellikle sorunlar çıktığı için krediyle satmak söz konusu olmaktadır. Ancak bankaların bu tipte bir uygulamaları yoktur.

Daha fazla mesaj

Bunun için ise öncelikle evi satın alacak kişi borçlu olunan bankaya bir miktar para yatırır ve sonra konutu satacak kişi ile alım satım işlemleri yapılmaktadır. Sonra da konutu satan kişi banka borcunu aldığı para ile bu borcu kapatır ve krediyi devam ettirecek kişiye de yeni bir konut kredisi açılır. Bu işlem ancak böyle çözümlenmektedir. Yani aslında konut kredisini devretme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Örneğin; 400 bin TL değerinde bir konutu olan kişinin kredi borcu 40 bin TL ise ve bu 400 bin TL’ lik evini satmak istiyor. Konutu satın alacak kişinin ise sahip olduğu nakit para miktarı 240 bin TL olduğunu düşünelim. Bu nakit parasının 40 bin TL sini bankaya yatırdıktan sonra geri kalan 200 bin TL sinin üstünü tamamlamak için yeni bir konut kredisi çekmesi gereklidir. Bu süreçte ise bankaya yatırılan 40 bin TL ile satan kişi kredi borcunu tamamen kapatır ve durum çözülmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.