Temmuz Ayında Dövizdeki Yükselişin Sebebi Ne?

Son Zamanlarda Dövizdeki Yükselişin Sebebi Ne?

7

Temmuz ayı gelen iyimser, ve ekonomide toplanma sinyalleri gösteren anketleri ile devam ederken, ayın son haftası tüm Türkiye’nin konuştuğu döviz çalkantısı ile sonlandı.

Son iki aydır tamamen kontrol altına alınmış bir kur rejimi varken Temmuz ayının son haftası ne oldu da Dolar 7 sınırına Euro ise tarihi zirvesini gördü? Bu soruların cevabını aslıda Türkiye’nin son zamanlardır değişmeyen kronik ekonomik rahatsızlıkları ve korona pandemisinin etkisi olarak nitelendirilebilir.

Ekonomi yönetiminin aldığı hatalı kararlarda dövizdeki çalkantının asıl sebebi bunları şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Merkez bankası yeni yönetiminin haziran ayına kadar olan faiz indirimleri; Faiz indirim kararları Türk Lirası’nın istikrarını kaybettiren en önemli gelişmelerden birisi.
  • Merkez bankası rezervlerinin azalması
    TCMB verilerine göre 30 milyar dolar merkez bankasını döviz rezervi bulunmakta. Fakat mayıs ayında Reuters merkez bankası rezervlerinin eksiye düştüğü iddia etmişti. 16 Temmuz’da sunulan diğer bir haber ise yerel kamu bankalarının dövizi baskılamak için 6 haftada 8.3 milyar döviz satışı gerçekleştirdiğini servis etmişti
  •  Küçülme beklentisi
    Türkiye ekonomisinin 2020 yılında %5 küçülmesi bekleniyor.
  • Türkiye dış politikada Suriye’de Rusya, S400 sorunu sebebi ile ABD ile yaşadığı gerilimler ve Doğu Akdeniz sorunu karşımıza çıkıyor. Bu risklerde döviz çalkantısının asıl sebeplerinden bir tanesi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.